Vraní zpěvy - Radek MalýVítězem Ceny Jiřího Ortena 2003 se stal

Radek Malý
za sbírku poezie Vraní zpěvy.

Porota:
  • Josef Chuchma, literární kritik (předseda poroty)
  • Ivan Binar, spisovatel, bývalý předseda Obce spisovatelů
  • Jana Klusáková, literární kritička, publicistka
  • Ladislav Nagy, literární kritik, překladatel
  • Václav Kahuda, editor, spisovatel, publicista

Radek Malý

Na Univerzitě Palackého vystudoval obor germanistika a bohemistika. Živí se jako redaktor, překladatel a externí učitel na vysoké škole. Překládá poezii Georga Trakla, Ericha Kästnera, Rainera Marii Rilka, Paula Celana a dalších. Ze současných básníků přeložil např. Karla Lubomirského (výbor Pták nad hořícím lesem, BB-Art, 2003), zabývá se i překlady středověkých německých milostných písní. Připravil také vlastní antologii německé expresionistické poezie Držíce v drzých držkách cigarety (BB Art 2007). Poezii, překlady, studie a recenze publikuje i časopisecky (A2, Host, Reflex). Píše rovněž pro děti, spolu s PaedDr. Hanou Mikulenkovou je autorem učebnic českého jazyka a literatury pro první stupeň základní školy (Prodos, 2004), autorského Slabikáře s ilustracemi Matěje Formana (Prodos, 2004). Napsal také básničky ke knize Šmalcova abeceda (Baobab, 2005) a dětskou knihu František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (Meander, 2006; ilustrace Galina Miklínová).
Na Katedře germanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vede seminář o překládání poezie, dále externě působí na Katedře bohemistiky téže fakulty.

Vraní zpěvy

Vrána prý umí docela slušně zpívat, ale přeci jen raději vydává skřeky. Mé Vraní zpěvy dokumentují vypjaté období vymezené dvěma roky a několika body: studium ve východním Německu, návrat na olomouckou periferii, krvavý podzim, ostrá zima, třeskuté jaro. Chválabohu je to za mnou, uzrál čas k ohlédnutí. Napsali o mně: Malý je nesnesitelně patetický. S úšklebkem souhlasím a dodávám: ne snad já, to texty plné lun a vlků a válečných vřav. Ne snad já, to doba umí být nesnesitelná. Ne snad já, to život.

Sledujte nás na FacebookuVyhledávač