Cena Jiřího Ortena je prestižní ocenění pro mladé autory, které se uděluje již od roku 1987.
Udílí se autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, jemuž v době vydání knihy není více než 30 let.
Od roku 2009 je organizátorem Ceny Jiřího Ortena Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

Jaroslav Pížl

Český spisovatel a hudebník. Narozen v Praze roku 1961. Po studiu na Střední průmyslové škole spojovací techniky vystřídal řadu povolání (dělník, uklízeč, knihkupec aj.). Při zaměstnání vystudoval herectví a autorskou tvorbu na Lidové konzervatoři v Praze u dr. Ivana Vyskočila a poté dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (absolvoval roku 1993). V první polovině 90. let 20. století byl na volné noze, spolupracoval s Českým rozhlasem (v roce 1994 zde realizoval cyklus Příhody Malého Lucifera jako autorské dramatické pásmo, k němuž také zkomponoval hudbu) a Českou televizí (scénická hudba pro Smělé verše, režie Tomáš Vorel). Od roku 1995 vyučuje na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, původně řečovou výchovu na dramatickém oddělení, v současné době práci s textem na muzikálovém oddělení. Spolupracoval také s Laurychovým divadlem a Divadlem Nablízko (hudba ke hře Prádélko aj.).

Je zakládajícím členem a zpěvákem skupiny Pilot, pro kterou skládá hudbu a podílí se na textech. Navíc je také skladatel a kytarista skupiny Mondrian. Svoji poezii i prózu přednáší na autorských čteních v Česku i v zahraničí (Německo, Rakousko, Dánsko, Francie). Je ženatý, má syna Maxe. Žije v Loděnici.

Vyhledávač